[layerslider id="2"]

کلاه در روپوش پزشکی

کلاه در روپوش پزشکی

پیش از دهه ۱۹۴۰ میلادی کلاه پزشکی امری جدی در نظر گرفته نمیشد. با شروع دهه ۱۹۴۰ و پس از تحول فکری ایجاد شده در زمینه روپوش جراحی، جهت ایمن نگه داشتن بیمار از آلودگیهای احتمالی موجود در مو، استفاده از کلاه برای جراحان الزامی شد. در آن زمان حتی برای پزشکانی که ریش میگذاشتند کلاهی طراحی شد که کل صورت را میپوشاند. رعایت نکات بهداشتی تا حدی مهم است که دانشجویان پزشکی طی یک دوره موظف به یادگیری اصول استفاده از روپوش پزشکی(اسکراب)، کلاه و ماسک و حتی روش صحیح ضدعفونی کردن دست خود پیش از ورود به اتاق عمل هستند.

هدف از پوشیدن روپوش پزشکی بر طرف کردن خطر هرگونه آلودگی احتمالی از بیمار است؛ نه تنها روپوش پزشکی و جراحی بلکه کلاه و ماسک نیز در این میان تاثیر به سزایی دارند. زخم باز بیمار در اتاق عمل مستعد دریافت هرگونه باکتری، ویروس و عامل عفونت زا است که حتی شاید در تنفس یا موی کادر درمانی اتاق عمل باشد. شاید فکر کنید احتمال این نوع انتقال آلودگی بسیار بعید است و حتی در سالیان گذشته یک مورد هم مشاهده نشده است اما تمام پزشکان میداند که پیشگیری بهتر از درمان هست بنابراین با فرض کمترین احتمال باز هم پزشک موظف به استفاده از کلاه ماسک در کنار روپوش پزشکی خود است؛ حتی پزشک جراح موظف به پوشاندن موی اطراف گوش و گردن خود نیز میشود. روپوش جراحی باید استریل باشد اما این امر در مورد کلاه و ماسک جراحی اجباری نیست. کلاه در تماس مستقیم با بیمار نیست و صرفا جهت پوشش سر جراح استفاده میشود. اما به جراح توصیه میشود با کلاه از اتاق عمل خارج نشود چرا که شاید در برگشت مجدد به اتاق عمل تعویض کلاه را فراموش کند.
با گذشت زمان مسئولین بیشتر بر اهمیت استفاده از کلاه واقف شدند بنابراین حتی خودشان دست به کار طراحی کلاه جراحی مختص کادر درمانی خود شدند؛ کلاههایی اعم از کش دار، بندی، نقش دار، برآمده و غیره مطابق میل جراح در نظر گرفته شد. البته کاربرد کلاه پزشکی دورکش متداول تر است و نه تنها جراح بلکه برخی مواقع سایر کادر درمانی و حتی بیمار موظف به استفاده از آن هستند. در مورد بیمارستان و بخش کودکان و حتی دندانپزشکی کودکان کاربرد کلاه نقش دار توصیه میشود.
زمانی که حرف از روپوش پزشکی به میان میاید منظور نه تنها صرفا خود روپوش بلکه گان عمل، دستکش، ماسک و کلاه نیز همه جزیی از یک روپوش کامل پزشکی و مخصوصا جراحی هستند. جراحان عزیز با رعایت همه ی نکات ایمنی حافظ جان بیمار هستند.

 

توسط |1397/12/2 10:21:152ام اسفند, 1397|مقالات|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
محصولی در سبد خرید وجود ندارد!