[layerslider id="2"]

قوانین روپوش پزشکی و اهمیت پیروی از آن

قوانین روپوش پزشکی و اهمیت پیروی از آن

هر فرد شاغل در هر نوع مرکز درمانی موظف به پوشیدن روپوش مربوط به حوزه ی کاری خود است؛ پرستاران روپوش پرستاری، پزشکان روپوش پزشکی و جراحان و کادر اتاق عمل گان و روپوش جراحی میپوشند. دلایل زیادی جهت تابعیت از قانون روپوش وجود دارد که در اینجا به ذکر چند مورد اساسی میپردازیم.
یکی از دلایل استفاده از روپوش مخصوص ایجاد تمایز بین افراد شاغل در هر مرکز درمانی است. در اینصورت بیمار به راحتی اعضای کادر درمانی (پزشک، پرستار، کمک پرستار و …) را تشخیص داده و در صورت نیاز از فرد مناسب کمک میخواهد. در اینصورت، روپوش پزشکی اطمینان میدهد که بیمار اطلاعات مربوط به رده شغلی افراد اطراف خود را دارد؛ بیمار به جای اینکه مدام در حال پرس و جو برای یافتن مسئول مربوطه باشد خیلی راحت و فقط با نگاه کردن به روپوش افراد، مسئول امر مورد نظر خود را پیدا میکند.
دلیل دیگر اجباری بودن روپوش پزشکی حفظ سلامت کادر درمانی است. بی شک پرستاران، پزشکان و جراحان در خطر ابتلا به آلودگی و عفونتهای موجود در محیط بیمارستان هستند. هر بیمار مشکل مربوط به خود را دارد که شامل مشکلات عفونی و ویروسی نیز میشود. پیروی از پوشش در نظر گرفته شده و پوشیدن لباس، کلاه، ماسک و دستکش خطر انتقال و ابتلا به این عفونتها را برای کادر درمانی کاهش میدهد. کادر درمانی با پوشیدن روپوش مخصوص به خود راحتتر به بیمار نزدیک میشوند؛ به این معنا که روپوش پزشکی عامل اطمینان و اعتماد بین پزشک/پرستار و بیمار شده و درمانگر بدون هیچ ترسی از به خطر افتادن سلامت خود به بیمار نزدیک میشود.
ارتقا استانداردهای بهداشتی دلیل دیگر استفاده از روپوش های پزشکی است. در واقع لباس بیمارستان با اطمینان دادن به اینکه همه چیز درست و به جا است باعث ارتقا سطح و استانداردهای بهداشتی تعریف شده میشود. برای مثال روپوش آزمایشگاهی سفید رنگ است بنابراین هر گونه لکه و آلودگی را به راحتی نشان میدهد؛ تمیزی مهمترین عامل بهداشتی هر مکان درمانی است.
عامل دیگر اجباری بودن روپوش پزشکی کمک به تحرک راحت کادر درمانی است. هر فرد شاغل در بیمارستان بنا به وظیفه ی خود باید سریعترین عکس العمل را در قبال فرد بیمار نشان دهد. جراح باید به راحتی دستهای خود را حرکت داده، پزشک و پرستار نیز باید در سریعترین زمان بر بالین بیمار حاضر شوند. در واقع لازمه ی پزشکی تصمیم گیری سریع و اقدام به موقع است. اگر بیمار بدحال باشد پزشک و پرستار باید به راحتی عکس العمل مناسب را نشان دهند (برای مثال احیای قلبی)؛ در این صورت یک روپوش تنگ و یا حتی گشاد یا بیش از حد بلند به نوعی مانع از از تحرک سریع پزشک میشود.
بنابراین روپوش پزشکی باید طبق استانداردهای تعریف شده باشد و حتما توسط کادر درمانی استفاده شود. به خاطر داشته باشید روپوش پزشکی صرفا جهت تبعیت از قوانین درمانی نیست بلکه به علت حفاظت از کادر درمانی و بیمار نیز میباشد.

توسط |1397/12/2 10:03:372ام اسفند, 1397|مقالات|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
محصولی در سبد خرید وجود ندارد!