[layerslider id="2"]

فرشته های بیمارستانی در لباس سیاه

به دنبال تغییر رنگ لباس پرسنل بیمارستان تامین اجتماعی البرز؛

فرشته های بیمارستانی در لباس سیاه

در لیست تغییراتی که بیمارستان تامین اجتماعی البرز در چندماه گذشته داشته، تغییر لباس سفید پرستاران و پزشکان به رنگ سیاه و سورمه ای است که با عرف و سابقه این شغل مغایر است موافق و مخالفانی را به دنبال دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از «تیتریک»،بیمارستان به عنوان یکی از اصلی ترین مکان ھا و احتیاجات در اموربھداشت و درمان جامعه به شمار می رود وبیمار در بیمارستان با توجه به نوع بیماری خود نیازمند دریافت مراقبت ھای بھداشتی و درمانی مختلف است. با توجه به نقش بسیار مھم بیمارستان ھا وسایر مراکز درمانی در حفظ و یا بازگرداندن سلامت به اقشار جامعه که خود امری حیاتی به شمار می آید توجه به طراحی معماری بیمارستان و ھمچنین رنگ و نوع لباس پرسنل آن ضرورت دارد.

با در نظر گرفتن اثر انکارناپذیر رنگ ھا بر روحیه بیماران می توان گفت تعیین رنگ لباس پرسنل بیمارستان یکی از کلیدی ترین تصمیمات در بیمارستانھا و مراکز درمانی است.
ظاھر و رنگ لباس پرسنلی که با بیمار ارتباط مستقیم و مداوم در طول دوره درمان دارند در روحیه ھمچنین روند بھبود بیماران تاثیر مستقیم و بالایی دارد.
از گذشته ھا و تاجایی که درذھن و یاد داریم پزشکان و پرستاران با تشبیه فرشته ها با لباس سفید بر بالین بیماران پرستاری می کردند اما اکنون در برخی بیمارستانھا و مراکز درمانی تغییراتی در رنگ لباس پرسنل بیمارستان داده شده که البته تنوع و زیبایی بعضی از آنھا قابل تقدیر است.
بیمارستان تامین اجتماعی البرز  به عنوان بزرگترین بیمارستان کرج طی ماه ھای اخیر تغییر و تحولاتی در ساختار و معماری داشته که در قیاس با گذشته تغییر چشمگیری بوده و رنگ ھای به کار رفته در دیوارھا و تجھیزات بیمارستان شرایط مناسب تری را ایجاد کرده است اما تغییر رنگ لباس پرسنل و پرستاران این بیمارستان به رنگ ھای سیاه و سورمه ای نکته ای قابل تامل است که موافقان و مخالفانی دارد.

لباس تیره گرمای بیشتری جذب بدن می کند

یکی از پرستاران این بیمارستان که لباس فرم سورمه ای به تن دارد در پاسخ به اینکه آیااز رنگ لباس خود رضایت دارد یا نه،پاسخ می دھد: وقتی تصمیمی مصوب و ابلاغ شود ماھم مجبور به اجرا و رعایت ھستیم.
امیرمعتمدی می گوید: یکی از معایب این رنگ در تابستان این است که گرمای بیشتری را جذب بدن می کند و باعث کمی بی حالی می شود.
معتمدی می افزاید: علاوه بر آن لباس تیره کثیفی و آلودگی  را نشان نمی دھد و این از نظر بهداشتی به ویژه برای محیط بیمارستان خوب نیست و من رنگ قبلی لباس فرم را که سفید بود می پسندیدم.

رنگ تیره را می پسندم

دیگر پرستار این بیمارستان اما از تغییر رنگ لباس فرم رضایت کامل داشته و می گوید: انتخاب رنگ لباس سلیقه ای است و هرکسی رنگی را می پسندد، اما در یک مجموعه که ملزم به رعایت قانون باشیم سلیقه شخص خیلی نقش ندارد. سپیده مالمیر در ادامه می افزاید: اما من رنگ سورمه ای و سیاه را بیشتر از سفید دوست دارم.
پرستاردرلباس سفید به بیمار آرامش منتقل می کند
بیماری که در بیمارستان البرز بستری است از پوشش تیره پرستارها اظهار نارضایتی کرده
و می گوید: یک بیمار که در بیمارستان بستری می شود حتما شرایط مناسب جسمی و روحی ندارد و در این شرایط به تقویت روحیه و محیطی شاد نیاز دارد.
مرضیه مهین ترابی می گوید: پرستارها در لباس سفید به بیمار احساس آرامش می دهند اما در لباش تیره حس خوبی به بیمار منتقل نمی شود.

تعیین پوشش پرسنل بر اساس نظرسنجی

مدیرروابط عمومی بیمارستان تامین اجتماعی البرز درپاسخ به این پرسش که در تغییر رنگ لباس پرستاران آیا بعد روانی بیماران و پرسنل در نظر گرفته شده یا نه، اظهار می کند: در جلسات مدیریت اجرایی و طبق نظرسنجی ها نوع و رنگ پوشش پرسنل تعیین و در این باره تصمیم گیری شد.
مجیدقراگوزلو همچنین در پاسخ به اینکه بازتاب تغییر رنگ پوشش پرستاران در بیمارستان چه بوده، می گوید: طبق چک لیست هایی که به پرسنل داده شد، از این تغییر فرم راضی بودند.
وی می افزاید: در همه موارد کاری و هتلینگ در بیمارستان از پرسنل و بیماران نظرسنجی می کنیم و در این مورد هم نظرسنجی انجام شده است.

تاثیررنگ لباس پرستاران بر روند بھبود بیماری

یک روانشناس در این باره می گوید: با توجه به وضعیت غیرمعمولی که یک بیمار دارد شرایط و رنگ محیط و ھمچنین رنگ لباس افرادی که بابیمار در ارتباط ھستند می تواند وضعیتی ایجاد کنند که روند بھبود بیماری را سرعت بخشد و یا تاثیربالعکس داشته باشد.
عطیه اسماعیلی می گوید: رنگ ھای مناسب می توانند با ایجاد آرامش، اعتماد به نفس را در بیمار افزایش داده و ترس را از ذھن بیمار دور کنند.
اسماعیلی در ادامه می افزاید: این فرآیند به ویژه در بیمارانی که مدت طولانی تری در بیمارستان بستری ھستند تاثیر بیشتری دارد.
توسط |1397/12/3 18:33:203ام اسفند, 1397|دسته‌بندی نشده|بدون دیدگاه

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
محصولی در سبد خرید وجود ندارد!