[layerslider id="2"]

روپوش پزشکی: بایدها و نبایدها

روپوش پزشکی: بایدها و نبایدها

روپوش پزشکان و کادر مراکز درمانی را هیچ گاه امری بی اهمیت در نظر نگیرید. بی شک پوشش شما اولین تاثیر را در ذهن مخاطب میگذارد؛ اکثر افراد بنا بر موقعیت شغلی و مکان کاری خود سعی در انتخاب نوع لباس دارند. این امر در مورد افراد شاغل در مراکز درمانی نیز صدق میکند. تصور این نکته که کادر بیمارستانی کافیست فقط یک روپوش سفید بپوشند کمی منسوخ شده هست. شاغلین مراکز بهداشت- درمانی به دلیل مشغله زیاد اکثر اوقات شیفت های طولانی کاری داشته و شاید بیمارستان را خانه اول خود بدانند. برخی مواقع به دلیل گرفتاری، بیشتر از اینکه اعضای خانواده خود را ببینند، در کنار همکاران و بیماران هستند. ما این موقعیت را کاملا درک کرده و سپاسگذار ایشان هستیم. بنابراین شاید بهتر باشد ما هم کمی به آنها کمک کنیم و زمینه ساز آرامش این دوستان باشیم.

گرایش به لباس و پوشش مناسب جز ذات تمامی افراد است. اما آیا به صرف داشتن یک حرفه ی خاص آنها محکوم به تحمل یک پوشش یکنواخت در تمام طول سال هستند؟ چه بهتر که سعی کنیم کمی تنوع را وارد طرز پوشش خود کنیم. شاغلین مراکز درمانی حرفه ی سخت و حساسی دارند. کار آنها مستلزم نشان دادن عکس العملهای سریع در مواقع خاص است. بنابراین علاوه بر زیبایی ظاهری لباس باید راحتی آن نیز حتما مد نظر قرار بگیرد. لباس تنگ یا بیش از حد گشاد، آستین بیش از حد کوتاه یا حتی بلند و ساید عوامل اینچنینی همگی مخل حس راحتی و نشان دادن عکس العمل سریع از سوی کارد درمانی هستند. همچنین ایشان باید در تمام ساعات کاری روپوش پزشکی خود را بر تن داشته باشند و مدام جا به جا شوند؛ بنابراین، علاوه بر راحتی باید تمیزی و مقاومت روپوش را نیز در نظر گرفت. به دلیل مسائل بهداشتی، روپوش پزشکی باید هر دو یا سه روز شسته شود (و حتی چه بهتر که شستشوی روزانه داشته باشد). در اینصورت، جنس پارچه، مقاومت آن و حتی سهولت اتو کردن را باید حتما در نظر گرفت. پارچه ی به کار رفته در دوخت روپوش پزشکی به دلیل تماس با بدن نباید حساسیت زا باشد و در فصول گرم بوی عرق نامطبوع ایجاد نکند.
دوباره ذکر میکینم که میل به لباس زیبا و تنوع در طرز پوشش ناخودآگاه ما را به سوی مدلهای جدیدتر سوق میدهد.دیگر همچون سابق، سفید رنگ مرسوم و متداول بیمارستانی نیست. امرزوه پوشش های بیمارستانی در رنگ بندی های متنوع به بازار ارائه شده اند که کادر درمانی بنابر رتبه ی کاری یا هدف خود میتواند رنگ مناسب را انتخاب کند. همچنین طراحی متفاوت روپوش بیمارستانی بانوان و آقایان حائز اهمیت است. برش های به کار رفته در روپوش بانوان، حاشیه های رنگی و دکمه های متفاوت نه تنها قدرت انتخاب گسترده تری به آنها داده است بلکه جلوه ی زیباتری به لباس نیز داده است. در مورد آقایان نیز فیزیک بدنی را هنگام طراحی لباس در نظر میگیرند و سعی در ایجاد بهترین دوخت و برش شده است. بی شک ایجاد اینگونه تنوع و زیبایی در دوخت روپوش بیمارستانی حس خوب پوشش زیبا حتی در لباس فرم را القا میکند. فراموش نکنیم که لباس شما تا چه حد از نظر روانی در ذهن مخاطب تاثیرگذار است. البته نکات ذکر شده نه تنها در مورد پزشکان بلکه تمام افراد شاغل در تمام مراکز بهداشتی و درمانی صدق میکند؛ پرستاران، کمک پرستاران، متخصصین آزمایشگاه، درمانگاهها و حتی آسایشگاهها همگی شامل حال رعایت این موارد هستند.

بیمار نه تنها نیاز به مراقب جسمانی بلکه نیاز به مراقب روحی و روانی نیز دارد. بنابراین با انتخاب بهترین روپوش، آرامش را برای خود و حس خوب را برای بیمار به وجود آورید.

 

توسط |1397/12/2 10:10:492ام اسفند, 1397|مقالات|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
محصولی در سبد خرید وجود ندارد!