[layerslider id="2"]

روپوش پزشکی: رنگ و الگو

روپوش پزشکی: رنگ و الگو

روپوش های جراحی یا اسکراب همیشه به رنگ های سبز یکدست، آبی روشن یا سایه روشنی از سبز-آبی هستند. روپوش های غیر جراحی (پزشکی و پرستاری) حوزه رنگ بندی گسترده تری داشته که ممکن است توسط یک برند تجاری طراحی و دوخته شوند یا توسط تولیدهای بازار. سابق بر این سفید رنگ مختص به روپوش جراحی بود و پزشکان جراح از هیچ رنگ دیگری در پوشش خود استفاده نمیکردند اما بعدها رنگ سبز را جهت این پوشش مناسبتر تشخیص دادند. رنگ سبز در تضاد با رنگ قرمز بوده و دید بهتری را نسبت به این رنگ در اتاق عمل برای پزشک جراح به وجود میاورد.

نگاه کردن به رنگ آبی یا سبز دید پزشک را نسبت به رنگ قرمز تقویت میکند(و در مورد پزشک جراح این امر بسیار حیاتی است). مغز به طور خودکار رنگ های مربوط به هم را تفسیری از همدیگر میداند؛ به این معنا که برای مثال اگر جراح به دو رنگ قرمز و صورتی خیره شود مغز آنها را تفسیری از همدیگر تشخیص داده و به مرور حساسیت تضادی این دو رنگ از بین میرود. در نتیجه نگاه کردن به رنگ سبز (رنگی کاملا متضاد) مغز را نسبت به این تضاد رنگ هوشیار نگه داشته و رنگ قرمز را سریع تشخیص میدهد.
برخی از بیمارستانها از رنگ لباس جهت ایجاد تمایز بین کارکنان بخشهای مختلف استفاده میکنند (برای مثال تمایز بین کارکنان بخش جراحی، زنان و زایمان، اورژانس و غیره) یا تمایز بین پرسنل رسمی مراقبت از بیمار(پرستاران، رادیولوژیستها، کادر بخش بیماریهای تنفسی، فیزوتراپها و غیره) و پرسنل کمکی و غیر رسمی مراقبت از بیمار و کادر اداری و غیر مراقبتی بیمارستان. روپوش های پزشکی سفارشی طراحی شده ویژگی خاص خود را دارند؛ منظور از روپوش سفارشی، سفارش روپوشی خاص جهت کاربردی خاص است.
روپوش های سفارشی معمولا رنگارنگ بوده و طرحهای کارتونی بر رویشان چاپ شده است؛ این روپوش ها در بخشهای کودکان، کلینیکهای دامپزشکی و کلینیکهای دندان پزشکی استفاده میشوند؛ همچنین به مناسبت تعطیلات مختلف میتوان طرح روی روپوش را سفارش داد.
برخی از بیمارستانها به جراحان اجازه میدهند در بخش های غیر جراحی روپوش راحتتری بپوشند (برای مثال جراحان موظف نیستند حتما در دیگر بخشها روپوش یقه هفت بپوشند) و برای آنها تنوع پوشش ایجاد کرده است.
صنعت روپوش پزشکی (جراحی و غیر جراحی) نمیتواند چندان تابع ایجاد مد و تنوعات گسترده باشد. روپوش جراحی باید عاری از هرگونه برش و ساسون بوده و گشاد دوخته شود؛ البته طی ده سال گذشته صنعت تولید روپوش پزشکی و به ویژه روپوش جراحی تا حدی به سلیقه ی فردی کادر درمانی توجه نشان داده و شروع به طراحی و دوخت لباسهای متنوعتری دراین حوزه کرده است.

 

توسط |1397/12/2 10:26:112ام اسفند, 1397|مقالات|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
محصولی در سبد خرید وجود ندارد!