[layerslider id="2"]

روپوش پرستاری

روپوش پرستاری

از آنجا که پرستاران بیشتر از هر فرد دیگری با بیماران مراوده دارند بنابراین پوشیدن روپوش مناسب برای آنها امری ضروریست. سابق بر این، روپوش پرستاری شامل یک لباس، پیشبند و کلاه میشد که شاید نسبت به فرهنگ هر کشور کمی تغییر در آن ایجاد میشد. طرح اولین روپوشهای پرستاری الهام گرفته شده از لباس راهبه ها بود چرا که پیش از قرن ۱۹ راهبه ها مسئول مراقبت از بیماران بودند؛ بنابراین طبیعی است که بعدها با تعلیم کادر پرستاری ناخودآگاه لباس راهبه ها به عنوان الگوی روپوش پرستاری استفاده شود. قبل از دهه ی ۱۹۴۰ میلادی در پوشش پرستاران کمی تغییر ایجاد شد. لباس پرستاری معمولا آبی رنگ بود و بیمارستان اجازه داشت طبق میل خودش در طراحی کلاه و روپوش کمی تغییر ایجاد کند.
د رسال ۱۹۴۸ انگلستان لباس ملی پرستاران خود را طراحی کرد و از سال ۱۹۶۰ یقه لباس کمی آزادتر در نظر گرفته شد(بر خلاف یقه لباس راهبه). در سال ۱۹۷۰، کلاه های پارچه ای جای خود را به کلاه کاغذی یکبار مصرف داد. در سال ۱۹۸۰ پیشبندهای قدیمی حذف دند و پیشبند پلاستیکی جای آن را گرفت . لباس بلند نیز به مرور کاربرد خود را از دست داد. با آغاز دهه ۱۹۹۰ اسکراب (روپوش پزشکی و جراحی) عمومیت یافت و طراحی کلاسیک روپوش پرستاری دیگر طرفدارنداشت.
از اواخر دهه ۱۹۸۰ بسیاری از کشورها شروع به ایجاد تغییرات مطابق فرهنگ خود در روپوش پرستاری کردند. همانطور که گفته شد پرستار بیشتر از هر کادر درمانی دیگر با بیمار سر و کار دارد بنابراین برای جلوگیری از انتقال هر نوع آلودگی (از پرستار به بیمار و بالعکس) موظف به پوشیدن مناسبترین نوع روپوش پرستاری هستند. البته امروزه تفاوتی میان روپوش پرستاری و روپوش پزشکی وجود ندارد بلکه تفاوت این دو گروه با روپوش جراحی است. پرستار باید خیلی سریع بر بالین بیمار حاضر شود بنابراین لباس وی باید راحت و در سایز مناسب بوده و مانع از عکس العمل سریع وی نشود.
علاوه بر روپوش پرستاری رعایت یکسری از اصول دیگر نیز برای پرستاران الزامی است؛ برای مثال استفاده از زیورآلات ممنوع است (شاید در برخورد با پوست مریض ایجاد جراحت کند) و ساعت مناسب برای آنها یک ساعت زنجیردار آویز است (در این صورت دست آنها کاملا آزاد است). پرستاران باید ناخن کوتاه داشته باشند و در بهترین حالت اجازه ی استفاده از یک حلقه ی ساده دارند. البته نکات ذکر شده نه تنها در مورد پرستاران بلکه سایر کادر درمانی صدق میکند.
پرستاران با انتخاب روپوش مناسب و زیبنده نه تنها از نظر روحی نسبت به خودشان رضایت خاطر دارند بلکه اطمینان خاطر و آرامش را نیز به بیمار خو میدهند. بیمار از پرستار خود بسیار تاثیر میگیرد بنابراین با دیدن فردی که نه تنها در کار خود ماهر است بلکه ظاهری زیبنده نیز دارد به وی اطمینان کرده و روند درمانی سریعتری را طی میکند.

توسط |1397/12/2 9:18:052ام اسفند, 1397|مقالات|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
محصولی در سبد خرید وجود ندارد!